U okviru Erasmus+ projekta AIR-XR – Training of Next Generation Aviation Professionals with Extended Reality Tools, početkom realizuje se međunarodna LTT aktivnost u Roterdamu, u Holandiji, kod partnera STICHTING STC-GROUP, jednog od vodećih evropskih centara za obrazovanje i obuku u oblasti transporta, logistike i novih tehnologija.
Tokom mobilnosti učesnici iz partnerskih organizacija imaju priliku da se upoznaju sa savremenim VR, AR i XR tehnologijama koje se koriste u stručnom obrazovanju i obuci budućih profesionalaca u avijaciji. Poseban fokus je na razvoju digitalnih kompetencija, simulacijama realnih radnih situacija i unapređenju praktične nastave kroz imerzivne tehnologije.
Domaćin mobilnosti, STC Group iz Roterdama, poseduje jedan od najvećih simulatorskih centara u svetu i bogato iskustvo u projektima digitalnog i XR obrazovanja. Organizacija je prethodno učestvovala u Erasmus+ projektima RELAR i DERIN, usmerenim na primenu proširene realnosti i virtuelnih scenarija u obrazovanju.
Nastavnici i učenici ITHS- a razmenjuju iskustva sa stručnjacima iz oblasti digitalne transformacije obrazovanja, razvijali ideje za XR module u avijaciji i radili na unapređenju nastavnih metodologija koje povezuju teorijska znanja i praktične veštine.
Projekat AIR-XR ima za cilj razvoj zajedničke XR platforme za avijacijske škole i unapređenje stručnog obrazovanja kroz inovativne pristupe učenju, sa posebnim akcentom na digitalizaciju, bezbednost i održivi razvoj u avio-industriji.





