
Učenici III i IV razreda veoma su se zainteresovali za novu sekciju u školi – „Preduzetništvo u IT-ju”. Kako je sekcija krenula sa radom, počele su da se nižu zajedničke ideje profesora i učenika.
Učesnici sekcije posetili su humanitarnu organizaciju „Dečje srce”
Učenici su zajedno sa profesorima i koordinatorima iz humanitarne organizacije ustanovili zadatke. Čitav projekat bio je podeljen u faze, jer proces podrazumeva dizajniranje proizvoda, rad i obuku u okviru proizvodnje u kreativnoj radionici, saradnju sa osobama koje imaju smetnje u razvoju, izradu veb-prezentacije i osposobljavanje članova organizacije za upravljanje specijalnim mašinama za rad. U okviru radno-okupacionog centra nalazi se i kreativna radionica, u kojoj su naši đaci prešli kompletan proces proizvodnje – od ideje do realizacije.
Pojedini učenici su dobili sledeći zadatak: istraživanje funkcionisanja jedne mašine za vez (Ricoma), koja je povezana sa računarom, odnosno korišćenje aplikacije na računaru za rad na mašini za štampanje. Učenici su prošli i kroz praktičan rad i obučili se za rad na mašini. Svi su bili podeljeni u grupe (marketing, dizajn, programiranje itd.), a svakoj grupi je dodeljen menadžer projekta (Project Manager). U skladu sa sopstvenim interesovanjima i nivoom znanja, svaki učenik je bio uključen u neki segment biznis-plana kako bi kroz praktičan rad primenio, ali i unapredio svoja znanja i veštine (neko je radio na sajtu, neko na dizajnu različitih vrsta materijala, neko na izradi aplikacija, neko na logistici itd.).
Članovi sekcije posetili su i lokal „Zvuci srca”, koji je namenjen osobama sa Daunovim sindromom
Pomogli su im da reše probleme oko postavljanja i osposobljavanja mašine za šivenje. Na teren su došle dve grupe učenika. Jedna grupa je bila zadužena za osposobljavanje softverskog dela mašine, dok je druga grupa imala zadatak da poveže mehanički deo mašine. Učenici su pokazali zavidan nivo znanja i u veoma kratkom roku uspeli da reše probleme sa kojima su se radnici ove ustanove suočavali već duže vreme. Mašina o kojoj je reč predstavlja izuzetno bitan faktor njihovog poslovanja, jer pored novca koji prikupljaju od prodavanja pića, oni zarađuju i tako što prodaju šivenu odeću pod imenom svog brenda. Pored same intervencije, koja je trajala nešto manje od dva sata, učenici su imali priliku da popiju kafu i provedu vreme sa osobama koje pate od Daunovog sindroma, što njima mnogo znači.
Odlična prilika da se učenici uključe u zajednicu i pomognu onima kojima je pomoć neophodna
Učenici su iz prve ruke mogli da vide kako njihovi napori mogu pomoći ljudima u zajednici. Kruna ovog zajedničkog projekta ITHS-a i organizacije „Dečje srce” bili su izlagački štand u Aneksu M i prodaja štampanih majica, cegera i šolja našim đacima i profesorima, sve u humanitarne svrhe. Na štandu su, osim naših učenika, bili i štićenici organizacije „Dečje srce”, koji su dali svoj nesebični doprinos prilikom realizacije aktivnosti. Ovo je bilo nezaboravno iskustvo u preduzetničkom svetu za naše đake.