
Srednja škola za informacione tehnologije nastavlja sa radom na internacionalnim projektima objedinjenim Erasmus+ platformom. U okviru projekta „Together to a Better Technology”, nastavnici škole su otputovali u Rumuniju kao gosti srednje škole „LPS Brăila”.
Cilj projekta „Together to a Better Technology” je dokvalifikacija nastavnika u pogledu njihove tehnološke osposobljenosti, kako bi učenicima i njihovim roditeljima mogli da prenesu znanja o upravljanju tehnologijom i bezbednom korišćenju interneta.
U okviru posete Rumuniji planirane su mnoge aktivnosti, uključujući brojne radionice, kojima će se pridružiti i kolege iz Turske i Grčke. Planirano je da na radionicama nastavnici razmene dosadašnja iskustva i stečeno znanje.
Upoznavanje sa lepotama rumunske prestonice
Prvog dana posete nastavnici ITHS-a obišli su Palatu parlamenta u Bukureštu. Saznali su razne zanimljivosti o zgradi koja je po površini najveća u Evropi i druga u svetu, odmah iza Pentagona. Izgrađena za vreme vladavine Nikolaja Čaušeskua, Palata parlamenta predstavlja najznačajniju turističku znamenitost Bukurešta.
Ispunjeni lepim utiscima, uputili su se u lučki grad Brailu, gde će učestvovati na seminarima u narednim danima.
Braila – mesto susreta istoka i zapada
Drugog dana učestvovanja u projektu mobilnosti u Rumuniji, naši nastavnici su posetili srednju školu „LPS Brăila”. Domaćini u Rumuniji su organizovali svečani prijem, nakon čega su izložili ciljeve i zadatke seminara i predstavili sredstva pomoću kojih će se oni ispuniti.
Usledio je obilazak prostorija srednje škole i upoznavanje sa sportskim dostignućima ove ugledne sportske škole u Rumuniji. Zanimljivo je da je ova škola iznedrila čak dva olimpijska šampiona u plivanju.
U popodnevnim časovima usledio je obilazak gradskih znamenitosti. Braila je grad u kojem su susreću istok i zapad i nudi mnoštvo zanimljivog sadržaja. Nastavnici ITHS-a obišli su impozantan brod Nikolaja Čaušeskua. Zatim su posetili gradsko pozorište, najstariju ustanovu kulture u Braili. Pred kraj dana je usledila pešačka tura kroz Brailu, tokom koje su se upoznali sa istorijom brojnih crkava i kulturnih zdanja.
Radna atmosfera – predavanja, radionice i rumunska igra oina
Treći dan projekta mobilnosti u Rumuniji protekao je u radnoj atmosferi. Ovaj dan obeležila su brojna predavanja i radionice na kojima su izlagale sve škole učesnice u ovom projektu. Na predavanjima su predstavljeni adekvatni načini upotrebe informacionih tehnologija.
Usledila je diskusija u kojoj su učesnici ustanovili da su umerena i svrsishodna upotreba internet alata i fizička aktivnost od izuzetne važnosti za učenike. Predstavljeni su i načini na koje se ovi ciljevi mogu ostvariti.
Nakon predavanja domaćini su predstavili tradicionalnu rumunsku igru sa nazivom oina. Popularan sport u Rumuniji – oina – preteča je savremenog bejzbola. Nakon demonstracije domaćini su poklonili našoj nastavnici fizičkog vaspitanja palicu i loptu za ovaj sport, uz želju da se oina zaigra i u ITHS-u. Bilo je i priče o tome da učenici ITHS-a nauče da igraju ovaj sport, pa da se u budućnosti organizuje i turnir sa rumunskim partnerima.
Naši nastavnici, obogaćeni novim znanjem, spremni su da stečena iskustva primene u nastavnom programu i praksi.
Kratak predah: Poseta dvorcu Peleš i gradu Sinaji
Četvrti dan projekta mobilnosti u Rumuniji iskoristili smo da napravimo kratak predah. Naši domaćini iz Rumunije su organizovali izlet tokom kojeg su učesnici projekta posetili dvorac Peleš.
Pored Sinaje, na 135 kilometara od Brašova, nalazi se jedan od najlepših dvoraca na svetu. Napravljen tik uz šumsku stazu i na vrhu Karpata, kraljevski dvorac Peleš svojom lepotom opija posetioce već više od sto godina.
Izgradnju ovog dvorca je naručio prvi kralj Rumunije Karlo I. Ugledavši lepotu karpatskih šuma tokom lova, Karlo I je odlučio da sagradi ovaj velelepni dvorac na krajnje nepristupačnom mestu. Dvorac je izgrađen od drveta, kamena i cigle i u njemu se nalazi više od 160 soba.
Postavka dvorca Peleš sadrži jednu od najdragocenijih zbirki umetnosti Centralne i Istočne Evrope. Nakon obilaska dvorca usledila je pešačka tura tokom koje su nastavnici obišli grad Sinaju. Oduševljeni čarima Sinaje i dvorca Peleš, naši nastavnici su, nakon kratkog predaha, spremni da nastave sa predavanjima.
Završni dan obeležen priredbom mališana i željama za ponovnom posetom
Poslednji dan gostovanja u Rumuniji bio je posvećen predavanjima na kojima su sumirani postignuti rezultati. Opšti zaključak je da su u najvećoj meri realizovani ciljevi postavljeni na početku projekta.
Naš tim nastavnika je zajedno sa internacionalnim partnerima izradio niz strategija i modela za bezbedno korišćenje interneta, koje će primeniti u nastavnom programu. Nakon predavanja usledila je dodela sertifikata za učešće na projektu. Domaćini su poklonili našoj školi sliku i knjigu o Braili uz želju da u budućnosti ponovo posetimo lučki grad na Dunavu.
Usledila je svečana priredba, na kojoj su najmlađi učesnici oduševili publiku. Sportska škola „LPS Brăila” ima tri nivoa obrazovanja – predškolski, osnovni i srednji, te su u ovom slučaju predškolci obradovali goste maštovitom predstavom. Gostima su nakon toga uručeni pokloni, uz želje za srećan put i ponovni dolazak u budućnosti.
Obogaćeni znanjem i obiljem lepih utisaka i uspomena, nastavnici ITHS-a zahvalili su domaćinima na izvanrednom gostoprimstvu i uspešno završili učešće na Erasmus+ mobilnosti.