
April je bio mesec u kom su učenici ITHS-a imali priliku da putuju, bolje upoznaju Evropu, nauče nešto novo, ali i da svoje prijateljstvo učvrste uspomenama sa putovanja.
Učenici prvog razreda prvi su se otisnuli na put. Da budemo precizniji, u pitanju je bilo studijsko putovanje po srednjoj Evropi.
Put Beča, zajedno sa svojim odeljenjskim starešinama, učenici prvog razreda pošli su 6. aprila.
Mnogobrojni sadržaji koje nudi austrijska prestonica učinili su da naši đaci uvide vrednosti evropske kulture, umetnosti i tradicije. Na našoj mapi našli su se dvorci Šenbrun i Belvedere, kao i obilazak centra grada u kom je fokus bio na razgledanju čuvene zgrade Bečke državne opere, Hofburga, Muzeja istorije umetnosti i Prirodnjačkog muzeja, Burgteatra, Rathausa, Parlamenta, Trga Marije Terezije, Jevrejske četvrti, ali i Katedrale Svetog Stefana.
Izuzetnost Beča nikog nije ostavila ravnodušnim, o čemu svedoče zadovoljstvo i ushićenost ITHS-ovaca. Posebno važna bila je poseta Muzeju tehnike u Beču. Imajući u vidu najnovija tehnička dostignuća savremenog doba, ali i podsećanje na neka ranija otkrića, učenici su shvatili važnost napredovanja i usavršavanja, te jasnije spoznali svoje mesto u obrazovanju i usavršavanju. Odlazak do Pratera bio je nazaobilazan, pa smo od Beča uzeli najbolje – sve od kulture i nauke, pa do zabave.
Sledeća destinacija bila je Mađarska. Budimpeštu, grad koji svojim položajem i istorijom privlači i intrigira, upoznavali smo obilazeći Trg heroja, Andrašijev bulevar, Baletski institut, Ruzveltov trg, Sečenjijev lančani most, Ribarski bastion, Crkvu Svetog Mateje, Citadelu, Budimski dvorac, most Eržebet, Ulicu Vaci… Spoj dva grada i mnoštvo kultura i različitih arhitektonskih rešenja učinio je da na ovom mestu učenici shvate kako razlike mogu i moraju živeti zajedno, ne potirući jedna drugu, već naprotiv, uvažavajući se i ističući vrednost suprotnosti koje su pomirene.
Kada su se već našli u Budimpešti, naši đaci nisu mogli a da ne obiđu i Sent Andreju, prestonicu srpske kulture i pismenosti od pre nekoliko vekova. Da se kultura, pismenost i tradicija jednog naroda, u ovom slučaju Srba, može pažljivo čuvati i na drugim teritorijama, učenici ITHS-a mogli su se uveriti i pri poseti Požarevačkoj crkvi, Trgu Vuka Karadžića, Esnafskom krstu, Sabornoj crkvi uspenija Presvete Bogorodice. Tako su se podsetili svojih znanja iz istorije, geografije, ali i književnosti i jezika, te dublje i bolje shvatili koliko je 18. vek bio živ i koliko se u njemu stvaralo i radilo, ali i na koji je način uticao na razvoj našeg društva kroz vekove koji su sledili.
Pri povratku ITHS grupe sa studijskog putovanja svratilo se i do Segedina, gde su obišli Srpsku pravoslavnu crkvu Svetog Nikole, Segedinsku katedralu, Trg Sečenji i Segedinsku sinagogu.
Uvažavajući različitost, učenici sa ovog putovanja nisu samo poneli divne uspomene već su i naučili i prepoznali vrednosti koje druge kulture i narodi neguju. Putevima Vuka Karadžića, Dositeja Obradovića, ali i mnogih drugih uglednih i obrazovanih ljudi pošli su i naši đaci, prepoznajući značaj učenja i usavršavanja, kao i negovanja sopstvene tradicije i poštovanja drugih tradicija.