
Učenici ITHS-a imaju veoma interesantne časove umetnosti. Njihova nastavnica Dragana Grujičić trudi se da izbor posete muzejima bude uvek originalan i zanimljiv. Nakon izložbi naših poznatih slikara Paje Jovanovića i Uroša Predića nastavnica Dragana odlučila je da svoje đake povede u Muzej Zepter, prvi privatni muzej u Srbiji. Tako su učenici drugog razreda i odeljenja I-7 i I-8 u utorak i sredu, 24. i 25. aprila, posetili Muzej Zepter.
Muzej se nalazi u samom centru našeg grada, u Ulici kneza Mihaila 42, a osnivač i vlasnik Muzeja Zepter je gospođa Madlena Zepter. Muzej je zbog svog značaja i visokog kvaliteta postao mesto okupljanja ne samo publike i ljubitelja umetnosti našeg grada već i šire, iz regiona i celog sveta. Odlukom Ministarstva kulture Republike Srbije, ova ustanova je registrovana kao prvi privatni umetnički muzej u Srbiji.
Otvoren je 1. jula 2010. godine u značajnom arhitektonskom spomeniku, u istorijskom jezgru Beograda i u blizini najvrednijih ustanova kulture i obrazovanja. Glavna delatnost ove ustanove je da sistematski prikuplja, štiti, čuva, proučava, izlaže i publikuje dela umetnosti, a ideja je da se na jednom mestu nađu dela i umetnici koji mogu da dočaraju sliku kompleksne likovne pozornice umetnosti u Srbiji druge polovine 20. veka i početka novog milenijuma.
Učenike najviše oduševila apstraktna umetnost
Učenicima je posebno bila zanimljiva savremena postavka i dela umetnika koji su, boraveći u evropskim, pa i svetskim metropolama umetnosti, pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka, širili vidike i hrabrili se da istraju na svojim umetničkim putevima. Na taj način su izrasli u ličnosti koje su postale temelj naše modernosti na koju će se nadovezati buduće generacije. Tako se i brisala granica između provincija i vodećih umetničkih središta. Na tim putevima iznikle su izrazite stvaralačke individualnosti koje su obeležile svoje vreme i celokupnu domaću umetnost druge polovine 20. veka. Posebnu pažnju privukli su im predstavnici najradikalnijih pojava, poput enformela i drugih vidova apstrakcije, predstavnici nove, narativne i poetske figuracije, pop-arta i nove predmetnosti, novi divlji i transavangarda, fantastika i gotovo svi drugi pravci i pojave s kraja veka i milenijuma, uključujući i određene primere konceptualizma i postkonceptualizma.
Učenici su se oduševili savremenim izgledom ovog muzeja i njihovu pažnju privukla su mnoga originalna i interesantna umetnička dela. Đaci ITHS-a imaju pravu privilegiju da u toku školske godine obiđu i više od deset muzejskih postavki. Svaka od njih posebna je na svoj način i o svakoj učenici daju svoje mišljenje, na osnovu čega dobijaju ocene, tako da se na časovima umetnosti uvek spajaju lepo i korisno – edukaciju i sjajne vannastavne aktivnosti.
Sve fotografije sa ove posete pogledajte u galeriji.