
Srednja škola za informacione tehnologije organizovala je učenicima drugog razreda nezaboravno studijsko putovanje u Solun. Đaci su u Solunu i na raznolikim izletima u severnoj Grčkoj proveli četiri uzbudljiva dana. Putovanje je trajalo od 12. do 15. aprila, a učenici su sa njega doneli utiske i uspomene koje će pamtiti čitavog života.
Drugi dan bio je predviđen za obilazak podnožja planina Olimpa i čuvenih areholoških nalazišta. Posetili su živopisne gradove Dion i Litohoro. Učenici su bili oduševljeni arheološkim nalazištem sa međunarodnim značajem u gradu Dion, gradu boga Dijasa. U mestu Litohoro učenici su sa svojim starešinama i vodičima prošetali do čuvenog Zevsovog kupatila – malog vodopada, koji ih je zasenio svojim izgledom i koji je bio vredan polučasovne šetnje do njega.
Posetili su i Naučni centar i tehnološki muzej
Nakon boravka u prelepim prirodnim znamenitostima, učenici su se i fenomenalno zabavili, ali i mnogo toga naučili u Naučnom centru i tehnološkom muzeju Noesis. U ovom naučnom centru đaci ITHS-a imali su jednu edukativnu turu sa kustosom muzeja, koji im je objasnio kako su neki predmeti od značaja funkcionisali ranije, a najzanimljiviji našim đacima bili su prvi telekomunikacioni aparati, instrumenti za merenje vremena i astronomskih pojava, ali i saznanje o tome šta je deuh ex machina, pojam koji se vezuje za antička pozorišta. Veoma zanimljiv im je bio i deo sa automobilima, gde su pažljivo posmatrali svaki model i uočavali napredak ovog prevoznog sredstva kroz vekove. Nakon toga usledilo je vođenje vremenske prognoze, širenje zenica, podizanje teškog automobila, zanimljiva ogledala, merenje kilaže na različitim planetama – pravo učenje kroz zabavu i druženje.
Poslednjeg dana učenici su uživali u čarima Soluna, jedne od najveći luka na Balkanu. Šetnja ovom lukom obuhvatala je razgledanje grada: Bele kule, Galerijusovog slavoluka, Rotonde, Aristotelovog trga, Crkve Sv. Dimitrija i spomenika Aleksandru Makedonskom. Na kraju su posetili čuveno groblje srpskih vojnika Zejtinlik, gde ih je dočekao deda Đole, koji ima čak 90 godina. Deda Đole je naše đake raznežio i oduševio snagom i voljom koju nesebično deli sa svim posetiocima. Bilo je to nezaboravno iskustvo, a mnogi đaci su pronašli i svoje pretke u registru koji im je deda Đole dao da prelistavaju. Učenici su se vratili prepuni pozitivnih utisaka i šarolikih priča, te smo sigurni da će ovo putovanje svima ostati dugo u sećanju.
Sve fotografije sa studijskog putovanja u Solun možete videti u galeriji.