
Učenici drugog razreda imali su veoma zanimljivu i edukativnu vannastavnu aktivnost u utorak, 10. aprila, kada su posetili Vojni muzej, simbol Kalemegdana. Zgrada ovog muzeja okružena je gradskim bedemima i najvećim i najlepšim beogradskim parkom, a sunčan dan ulepšao je tu posetu i učinio da sama šetnja do muzeja bude veoma prijatna.
Nakon šetnje kroz Kalemegdan, učenici su sa svojim starešinama došli do Vojnog muzeja, u kojem ih je sačekao ljubazni kustos. U holu ove zgrade, podignutoj 1924. godine za namene Vojnogeografskog instituta, đaci su slušali o istorijatu i značaju ove ustanove. Čuvena zgrada se već nakon dve godine od izgradnje javljala na razglednicama Kalemegdana i Beogradske tvrđave. Velika površina zgrade, koja iznosi 1.600 m2, odgovarala je za izradu velike postavke, a suteren je bio odličan za smeštaj zbirki i konzervatorskih radionica. Tako su naši učenici imali priliku da vide sve hronološki postavljeno – od doba Kelta i doba Rimljana, preko dva svetska rata, do bombardovanja Jugoslavije.
Sačuvan iako dva puta uništavan
Muzej je osnovan Ukazom kneza Milana Obrenovića IV, 10/22. avgusta 1878. godine na predlog ministra vojnog, pukovnika Save Grujića, i ta odluka bila je još jedna u nizu manifestacija sticanja državne nezavisnosti. Prva muzejska postavka otvorena je 1904, povodom stogodišnjice Prvog srpskog ustanka u sklopu krunidbenih svečanosti kralja Petra I Karađorđevića. Zgrada je doživela i dve velike nesreće – porušena je u Prvom svetskom ratu, dok su tokom Drugog svetskog rata muzejske zbirke pretrpele novu poharu, a Vojni muzej je nastavio da radi i za vreme okupacije. Vremenom je osetno povećan muzejski fond, naročito predmetima iz rata i revolucije, a Vojni muzej je postao veoma važna institucija države.
Muzej je priredio veliki broj tematskih i studijskih izložbi, uredio više memorijalnih kompleksa i spomen-soba i izdao više monografija, tematskih i studijskih kataloga i drugih stručnih publikacija. Učestvovao je na simpozijumima i stručnim skupovima u zemlji i inostranstvu. Osobita pažnja posvećena je prikupljanju predmeta i formiranju studijskih zbirki. Danas Muzej ima oko 30.000 predmeta sistematizovanih u 12 zbirki i veoma impozantnu fototeku, koja zbraja oko 100.000 fotografija. Naši učenici u ovim prostorijama gledali su hronološki razvoj istorije, a najzanimljiviji su im bili ratne uniforme, oružje i simulirane strategije određenih bitaka, i to iz istorije koja je njima najbliža i koju uvek rado uče na časovima, a to su svetski ratovi. Učenicima se veoma dopala ova poseta, posebno dečacima, koji su se zadržavali kod nekih postavki, komentarišući ih i slikajući se.
Sve fotografije sa ove posete pogledajte u galeriji.