
Mensa Srbije i LINKgroup, jedan od osnivača Srednje škole za informacione tehnologije – ITHS, potpisali su, na obostrano zadovoljstvo, protokol o saradnji koji će im omogućiti zajedničku realizaciju aktivnosti s ciljem popularizacije obrazovanja i razvoja inteligencije u našoj zemlji. Povezuje ih niz zajedničkih vrednosti, a u prilog tome govore programi koje su do sada razvijali paralelno kao što je razvoj inteligencije, kreativnog mišljenja, celoživotnog učenja, zanimanja 21. veka i zdravih stilova života.
Mensa Srbije intenzivno radi na promeni položaja darovitih pojedinaca u našoj zemlji, a mi svojim programima pratimo najsavremenije obrazovne tokove u svetu. Ova saradnja, oličena u nizu konkretnih kreativnih aktivnosti, trebalo bi da postavi nove standarde kada je reč o modernom obrazovanju, u kojem se talenti dece razvijaju do maksimuma, popularizuju prave životne vrednosti i stiče sposobnost za život u 21. veku.
Podsticanje inteligencije, mišljenja i celoživotnog učenja kao zajednički imenitelj
Kroz specijalno dizajnirane radionice za decu, Mensa Srbije se već godinama trudi da proširi svest kod dece da ona sama mogu da utiču na sopstvenu inteligenciju određenim aktivnostima. Ali i da budu svesni koje aktivnosti štetno utiču na njihovu inteligenciju. U radionice su uglavnom uključeni i roditelji i nastavnici kako bi svi zajedno pomogli deci da ostvare potencijal koji nose.
U skladu s time, obrazovne ustanove u okviru LINK edu Alliance, među njima i Srednja škola za informacione tehnologije – ITHS, zasnovane su na inovativnim obrazovnim praksama. Da bi dete ostvarilo maksimalne rezultate, potrebno je da mu se informacije serviraju na način na koji ono najbolje može da ih primi. Zato je obrazovanje kroz praktične primere deo svakodnevne prakse učenika ITHS-a, što se pokazalo kao odličan način da usvoje znanja iz IT oblasti. Ohrabruju se da postavljaju pitanja. Na taj način oni postaju aktivni učesnici nastavnog procesa i razvijaju naviku celoživotnog učenja.
Kroz svoje jedinstvene radionice, ali i kroz stručne konferencije i tribine, Mensa je već uspela da promeni položaj darovitih mladih ljudi u svetu. A ova saradnja je potez koji bi mogao da doprinese još snažnijem impulsu koji znači drugačije, moderno, izvrsno obrazovanje koje prepoznaje i podstiče darovitost.
Obrazovne prakse prilagođene su zanimanjima 21. veka
Srednja škola za informacione tehnologije – ITHS od samog osnivanja je okrenuta učenju praktičnih veština i pripremi svojih učenika za zanimanja koja su potrebna za 21. vek. Nastava se obavlja interaktivno, u savremenim računarskim laboratorijama, uz najnovije tehnologije, a učenici ne savladavaju samo veštine iz oblasti dizajna, održavanja sistema, programiranja ili razvoja mobilnih aplikacija, već bivaju potpuno osposobljeni i konkurentni na domaćem i internacionalnom tržištu rada. Oni su nakon završetka ove srednje škole pripremljeni da samostalno realizuju i vode realne projekte ili da nastave svoje školovanje na prestižnim fakultetima i visokim školama.
Uz mentorski rad sa nastavnicima, ideja je da se usavršavaju i pripreme za uspeh u svetu koji teško možemo da zamislimo. Jer prema istraživanjima, 65% dece koja danas polaze u školu radiće poslove koji još uvek ne postoje. A veštačka inteligencija će sama udvostručiti ekonomski razvoj do 2035.
Zbog toga je neophodno da deca budu pripremljena, naučena i osposobljena za zanimanja 21. veka. A Mensini programi podrazumevaju i edukaciju pomoću koje deca usvajaju nove veštine potrebne za 21. vek i neka buduća zanimanja koja trenutno ne postoje.
Potpisivanje protokola o saradnji između ITHS-a i Mense Srbije tek je početak jedne dugoročne i kvalitetne saradnje koja će se ogledati u raznovrsnim istraživačkim aktivnostima i zajedničkim akcijama. A ova vrsta kolaboracije u širem smislu predstavlja težnju ka izvrsnom obrazovanju u našoj zemlji.