Učenici i profesori Srednje škole za informacione tehnologije (ITHS) u nastavi koriste najsavremenija nastavna sredstva i načine usvajanja gradiva.
U našoj školi su tableti, aplikacije i elektronske interaktivne table obavezna nastavna sredstva, dok su prezentacije pomoću projektora, korišćenje računara u učionici, online komunikacija sa profesorima, prosleđivanje materijala putem elektronske pošte redovne nastavne aktivnosti. Organizaciju i vođenje nastave u velikoj meri modernizuje, olakšava i unapređuje elektronski dnevnik.
Učenici ITHS-a u svakodnevnoj nastavi, učenju, vežbanju i komunikaciji sa nastavnicima koriste domaće tablet računare TESLA.
Oni vežbaju matematiku, koristeći onlajn testove, čitaju lektiru u elektronskom obliku, uče geografiju pomoću Google Eartha i istoriju uz pomoć animacija i video igrica. Uz sve to, nastavnici su im stalno dostupni, jer, zahvaljujući tabletima, sa njima mogu da komuniciraju online, da ih konsultuju za sve što im nije jasno, kada god požele.
Prednosti su mnogobrojne.
Najvažnije je to što ovakav način organizacije nastave stavlja učenika u centar obazovnog procesa, čini ga aktivnim i uključuje ga u rad na času i od kuće. Učenici koriste tablet uređaje kao radne sveske – za rad na času, izradu domaćih zadataka ili laboratorijske vežbe, i kao online svesku kojoj mogu pristupiti i profesori i ostaviti komentare i/ili ocenjivati učenike.
U zavisnosti od predmeta, profesori sprovode nastavu uz pomoć korisnih aplikacija, kao što su: Edmodo, Gmail, Google Translate, Google Drive, Google Earth, Hangout, YouTube, Geogebra, PhotoShop, PS Touch, Nearpod, Video Maker…
Pogledajte zbog čega su aplikacije i igrice važan deo nastave i obrazovanja naših učenika.
ITHS je prva u Srbiji i jedna od malobrojnih škola u svetu koja je već počela sa primenjivanjem ovog oblika nastave. Obrazovni sistemi se sve više okreću savremenim tehnologijama, idu u pravcu korišćenja touch screen tehnologija i tablet računara, te smo, idući u korak sa svetom, nastojali da njihove prednosti inkorporiramo u nastavni proces na ITHS-u.
Profesori ističu da je ovakav sistem prenošenja znanja mnogo napredniji i efikasniji od tradicionalnog, budući da je znatno lakše privući i zadržati pažnju učenika, motivisati ih da rade i uključe se u nastavu.
Ovaj sistem rada im dopušta da gradivo učine interaktivnim i primenjivim u praksi. Osim toga, omogućava im i da odmah nakon časa postave online prezentacije koje se odnose na obrađeni sadržaj, tako da im učenici u svakom trenutku mogu pristupiti. Uz pomoć tablet računara, nastavnici sada mogu da vode i detaljniju evidenciju aktivnosti učenika.
Pogledajte kako se na ITHS-u tableti primenjuju u nastavi:
Zahvaljujući interaktivnim tablama, časovi se ne zasnivaju na predavanju profesora, već podstiču aktivnost učenika i njihovo uključivanje u nastavni proces. Ove table prilagođavaju učionice potrebama i interesovanjima savremenog učenika i čine da oni zaista žele da provode vreme u školi.
Na interaktivnim tablama se može zaokruživati, pisati ili crtati uz pomoć posebnih olovaka ili pomoću prsta (u nekim slučajevima). Jednostavnim pokretima mogu se raspoređivati elementi po površini. Pri kreiranju materijala za nastavu, upotreba interaktivne table omogućava nastavniku korišćenje dokumenata iz različitih programa na radnoj površini, markiranje, uvećanje i naglašavanje teksta. Prilikom prezentacije na interaktivnoj tabli, moguće je i povezivanje sa drugim stranama i dokumentima na radnoj površini, drugim programima na računaru i različitim internet stranama. Osim toga, moguće je snimiti sve što je prikazano na ekranu tokom predavanja, zahvaljujući čemu mu učenici i nakon časa mogu pristupiti.
Osim što povećava aktivnost, motivisanost i fokusiranost učenika, prednosti primene ovakvih interaktivnih tehnologija su i te što doprinose obogaćivanju sadržaja nastave različitim izvorima, dinamici nastave, većoj kreativnosti nastavnika i razvoju funkcionalnih sposobnosti učenika.